Noctua NH-D15S i NH-C14S
Strona 1 - Noctua NH-D15S
Dość dawno nie pisaliśmy o coolerach austriackiej firmy Noctua, a wprowadziła ona ostatnio sporo nowości w swojej ofercie. O nowych wentylatorach pisaliśmy niedawno, a dziś chciałbym przedstawić Wam dwa ciekawe schładzacze o dużej wydajności. Modele Noctua NH-D15S i NH-C14S, to rozszerzenie znanej już serii NH, którą miałem okazję już przedstawić w postaci ostatnio testowanego NH-D15. Jak widzicie, w najnowszym produkcie dodano literkę S, ale to nie jedyna zmiana.
Nowa seria NH pozwoli szukającym wydajnego chłodzenia dla swoich wielordzeniowych, często podkręconych procesorów, wybrać coś, co pomieści się w obudowach ich komputerów. D15S to typowa konstrukcja wieżowa, natomiast C14S posiada horyzontalny (względem płyty głównej), układ radiatora. Zacznijmy zatem od "wieży"
Coolery Noctuy nie należą do najtańszych produktów tego typu, ale ekskluzywność i jakość odczujemy już po pierwszym kontakcie z opakowaniem schładzacza. Ten naprawdę spory kawałek kartonu (23 x 19 x 23mm), już swoja wagą budzi respekt. Ciekawa oprawa graficzna w typowej dla firmy kolorystyce bieli i brązów, przyciąga wzrok, a na boczkach znajdziemy podstawowe informacje o produkcie.
W środku od razu widać, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Cała zawartość zabezpieczona została pianką, która otula kolejne kartonowe opakowania kryjące dodatki i sam cooler.
Wśród dodatków otrzymamy oczywiście sety SecuFirm2 dla podstawek pod procesory Intela i AMD, reduktor obrotów wentylatora Low-Noise Adaptor (L.N.A.), zestaw klipsów dla drugiego, opcjonalnego wentylatora, pastę termoprzewodzącą i wkrętak krzyżakowy o specjalnej konstrukcji, pozwalający przykręcać cooler bez kaleczenia sobie ręki o finy radiatora.
Po wyjęciu coolera z opakowania, jest on w zasadzie gotowy do pracy. Wystarczy użyć pasty termoprzewodzącej na styku z procesorem, zapiąć odpowiednie mocowanie i podłączyć czteropinową wtyczkę do gniazda FAN na płycie. Klasyczny radiator wykonano dwóch "wież" składających się z 45 aluminiowych finów każda (razem 90 sztuk), zawieszonych na sześciu ciepłowodach HeatPipe (6 mm) o profilu U, co łącznie daje nam dwanaście aktywnych rur gazowych odprowadzających ciepło.
Miedzy wieżami umieszczono dobrze nam znany wentylator Noctua NF_A15 PWM, dodatkowo wyposażony w zestawie w reduktor obrotów L.N.A. wyciszający jego pracę w zakresie od 1500 do 1200 RPM.
Spód coolera wieńczy solidna stopa spajająca ciepłowody. Należy zwrócić uwagę, że połączenie podstawki z rurami, jest bardzo dokładne, co minimalizuje straty w przenoszeniu energii cieplnej. Stope umieszczono z lekkim przesunięciem od osi radiatora, co ma w zamyśle pomóc nam w użyciu pamięci RAM z wysokimi radiatorami ich systemów chłodzenia.
Spód stopy może nie należy do wzorów wypolerowania, ale nie jest źle.