Życie zawodowe zmusiło mnie do porzucenia Linuksa na korzyść Windy, trochę z tego powodu cierpiałem i Mikromiękki się nade mną zlitował, wraz z rocznicową aktualizacją do jaja dodano coś o nazwie "podsystem Windows dla systemu Linux", po instalacji w systemie pojawia się bash i normalne drzewo linuksowe. Z ciekawości sprawdziłem wersję systemu:
szczurek@LENOVO-PC:/mnt/c/Users/Piotr$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 14.04.4 LTS
Release: 14.04
Codename: trusty
szczurek@LENOVO-PC:/mnt/c/Users/Piotr$ cat /proc/version
Linux version 3.4.0-Microsoft (Microsoft@Microsoft.com) (gcc version 4.7 (GCC) ) #1 SMP PREEMPT Wed Dec 31 14:42:53 PST 2014
No cóż, chyba pora umierać

Póki co jest to wersja beta, oficjalnie nie wspiera toto X-ów, ale są już doniesienia o odpaleniu trybu graficznego z Unity, czyli możliwości są. Kto wie, jak będzie dalej, jeśli pojawi się możliwość instalacji dowolnego distro i obsługa truby graficznego, to ja jestem za.